وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد رشت

این وبلاگ جهت درج اخبار اطلاعات مقالات کتاب تحقیق پژوهش مقاطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا رشته مدیریت می باشد

وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد رشت

این وبلاگ جهت درج اخبار اطلاعات مقالات کتاب تحقیق پژوهش مقاطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا رشته مدیریت می باشد

وبلاگ دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد رشت

ایجاد رشته های جدید متناسب با تقاضای بازار در دانشگاه آزاد

ارد قاجار | چهارشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ۰۶:۲۲ ب.ظ

معاون برنامه ریزی و امور اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ماموریت های جدید این دانشگاه گفت: رشته های جدید متناسب با تقاضای بازار در دانشگاه آزاد ایجاد می‌شود.

دکتر رهنمای رودپشتی در آستانه هفتاد و یکمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اولویت‌های حال حاضر دانشگاه، اظهار داشت: در درجه اول دانشگاه باید بتواند حرکت پویا و مستمر داشته باشد و برای اینکه چرخ دانشگاه بچرخد، مساله اقتصاد دانشگاه مساله بسیار حائز اهمیتی است.

وی افزود: با تامین منابع اقتصادی برای دانشگاه از محل شهریه و غیر شهریه این امکان برای دانشگاه فراهم می‌شود که بتواند ماموریت‌ها، سیاست‌ها و راهبردهای دانشگاه را محقق کند.

رهنمای رودپشتی با بیان اینکه اصلی‌ترین چالش دانشگاه در شرایط فعلی، تامین منابع پایدار برای دانشگاه است، گفت: تامین منابع پایدار اقتصادی تنها از طریق شهریه به دلایل متعددی از جمله رقبای زیاد، کاهش جمعیت متقاضی و کاهش تقاضای اجتماعی امکان‌پذیر نیست، البته در سیاست‌ها و برنامه‌های جدید دانشگاه مقرر شده که سهم منابع درآمدی دانشگاه از محلی غیر از شهریه افزایش یابد.

تاکید بر فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای تامین منابع درآمدی پایدار

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برای رسیدن به این هدف در عین توجه به ماموریت آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و ارائه خدمات متمایز دانشجویی دانشگاه در جذب دانشجو، به موضوع فعالیت‌های اقتصادی اعم از دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان یا فعالیت‌های سرمایه‌گذاری برای تامین منابع درآمدی پایدار تاکید شده است.

رهنمای رودپشتی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه، آموزش با کیفیت به دانشجویان است، اظهار داشت: توجه به استانداردسازی و ارتقای کیفیت آموزشی، رشته‌های مورد تقاضا و مورد نیاز جامعه در برنامه‌ریزی آموزشی، آمایش آموزشی و علوم بین رشته‌ای در دانشگاه آزاد اسلامی بسیارحائز اهمیت است.

وی با اشاره به لزوم توجه به امور پژوهش و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: آموزش و پژوهش در دانشگاه باید با هم مرتبط باشند؛ تولید علم یکی از بحث‌هایی است که در دانشگاه آزاد اسلامی به آن توجه شده و خوشبختانه امروز دانشگاه هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت در بحث تولید علمی جایگاه بالایی دارد.

رهنمای رودپشتی اضافه کرد: علاوه بر این موضوع، بحث تجاری‌سازی فعالیت‌های تحقیقاتی برای دانشگاه مهم است که در این زمینه تلاش شده با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین تجاری سازی تحقیقات توسط خود دانشگاه این امر محقق شود.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه باید معطوف به نسل جدید دانشگاه که دانشگاه کارآفرین و فن آفرین است باشد، گفت: اگر به این موضوع توجه نشود ماموریت‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه و تامین منابع از محل غیر شهریه محقق نخواهد شد، بنابراین باید به این موضوع به عنوان یک اصل اساسی توجه کنیم.

ایجاد رشته های جدید متناسب با تقاضای بازار در دانشگاه آزاد اسلامی

وی با اشاره به اقدامات و ماموریت‌های جدید دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: اقدامات دانشگاه بنا به اقتضائات امروز کاملا متفاوت است. دانشگاه آزاد اسلامی امروز هیچ توسعه کمی نخواهد داشت، اما در حوزه آموزش ممکن است از لحاظ ایجاد رشته‌های جدید متناسب با تقاضای بازار و همچنین توسعه رشته‌های چندنظمی، تعداد دانشجویان و توسعه تحصیلات تکمیلی توسعه کمی داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی افزود : در واقع تغییر ماموریت و تغییر راهبرد امروز دانشگاه آزاد اسلامی به این دلیل است که دانشگاه رقابتی و متعالی اداره شود. در حوزه تشکیلاتی نیز موضوعاتی مانند چابک‌سازی، کاهش هزینه‌ها، کوچک‌سازی و تسریع در کار با اصلاح فرایندها در دانشگاه دنبال می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس مصوبات هیات امنای مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی این اجازه را دارد که وارد فعالیت‌های اقتصادی شود، گفت: با ایجاد یک هلدینگ سرمایه‌گذاری در دانشگاه این موضوع پیگیری می‌شود.

حمایت از توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

رهنمای رودپشتی درباره ماموریت‌های دیگر دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: راه‌اندازی پارک علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آن‌ها و توجه به طرح‌های فرهنگی از ماموریت‌های دیگر این دانشگاه است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه نرم‌افزاری و مغزافزاری است، گفت: حمایت از علاقه‌مندان به تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان براساس امکانات دانشگاه در قالب مقررات، بخشنامه‌ها و ضوابط از سیاست‌های اصلی دانشگاه است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: البته تخصیص منابع مالی نیز در صورت لزوم صورت می‌گیرد، ولی اصلی‌ترین سیاست و برنامه دانشگاه استفاده از امکانات موجود برای توسعه این نوع شرکت‌ها و حمایت از آن‌ها و همچنین انضباط مالی و اعمال مدیریت هزینه و مصرف بهینه است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رهنمای رودپشتی با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در تبیین سیاست‌ها و اهداف دانشگاه، گفت: این اجلاس که امسال مصادف با ارتحال حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بنیانگذار و رئیس فقید هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی است، یک اجلاس کاری است که امسال با شعار "دانش، فرهنگ و اقتصاد" و گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود؛ در واقع یک گفتمان سراسری و یک نشست اجرایی با حضور همه روسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه است.

به گفته وی، در این اجلاس سیاست‌ها و برنامه‌های دانشگاه اعلام می‌شود، همچنین مسائل، مشکلات و چالش‌های واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزشی در کمیسیون‌های تخصصی بحث و بررسی شده و سپس برای آن راه‌حل پیدا می‌شود.

  • ارد قاجار

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی